MEDARBETARE

Medarbetare

Mycket av det arbete som utförs i församlingen är ideellt. Men det är också några som är anställda i församlingen som pastorer, eller som är utsedda att ha pastoralt ansvar. Samtliga arbetar deltid, så att vi kan uppmuntra en bredd av kompletterande gåvor och erfarenheter.

Pastorernas uppgift är att modellera församlingslivet genom att leda församlingens arbete utifrån vars och ens andliga och personliga gåvor i bön, undervisning, inriktning och ge utrymme för alla medlemmars andliga gåvor. Pastorerna har tystnadsplikt.

Folkungakyrkan

Stefan Swärd

Teampastor

E-post: stefan.sward@elimkyrkan.org, blogg www.stefansward.se

Telefon: 0704-92 23 10

Maria Furusand

Pastor, Barn och familj

E-post: maria.furusand@elimkyrkan.org

Telefon: 0707-68 08 06

Lars-Göran Sundberg

Pastor, Själavård, äktenskap och familj

E-post: lars-goran.sundberg@elimkyrkan.org

Telefon: 0734- 20 80 21

Martin Wärnelid

Pastor, Undervisning och kommunikation

E-post: martin.warnelid@elimkyrkan.org

Telefon: 0734- 20 80 20

Patricia Ask

Pastor, Administration, gudstjänster och hemgrupper

E-post: patricia.ask@elimkyrkan.org

Telefon: 0734-20 80 22

Håkan Axelsson

Pastor, Omsorg och gåvoutveckling

E-post: hakan.axelsson@elimkyrkan.org

Telefon: 0707-51 59 62

 

Elimkyrkan Skärholmen

David Svensson

Pastor

E-post: david.svensson@elimkyrkan.org

Telefon: 073-420 80 62

Charlotta Aginger

Pastor

E-post: charlotta.aginger@elimkyrkan.org

Telefon: 073-420 80 29

Lovisa Prins

Medarbetare

E-post: lovisa.prins@gmail.com

Telefon: 0734-012422

 

Yewongel Berhan Church

Mesfin Kassaye

Pastor

E-post: info@ybcstockholm.org

Telefon: 0704-86 01 90

Meheret Amare

Pastor

E-post: info@ybcstockholm.org

Telefon: 0735-77 00 99

Elimkyrkan Västerort

Patricia Ask

Församlingsledare och pastor

E-post: patricia.ask@elimkyrkan.org

Telefon: 0734-20 80 22

Tomas Ask

Församlingsledare

E-post: tomas.ask@elimkyrkan.org

Telefon: 0705-614315

 

Lighthouse Christian Fellowship

Anders Solberg

Församlingsledare

E-post: anders.solberg@elimkyrkan.org,

Telefon: 0730-210660

 

Elin Solberg

Församlingsledare

E-post: elin.solberg@elimkyrkan.org

Telefon: 076-8341330

 

Ambassadeur du Christ

John Kabuidibuidi

Pastor

Telefon: 072-0390117, 076-4416882